Ze świata budownictwa

Nowoczesny system kontroli dostępu bez kłopotów

29/04/2022

Kontrola dostępu w biurowcach i budynkach użyteczności publicznej jest w tej chwili powszechnym standardem, a często koniecznym wymogiem narzuconym przez inwestora. Kiedy powstaje nowy obiekt, rozbudowana koncepcja takiego systemu pojawia się już na etapie projektowania, a prace przygotowawcze do instalacji trwają na każdym etapie budowy. Ponieważ większość dostępnych na rynku rozwiązań bazuje na instalacjach niskoprądowych, do ich montażu niezbędne jest rozprowadzenie po budynku odpowiedniego okablowania oraz zaplanowanie zabezpieczeń napięcia, w postaci UPS-ów czy agregatów.


Znacznie większe wyzwanie stanowi wprowadzenie systemu kontroli dostępu do istniejącego i funkcjonującego budynku, w którym na co dzień działają firmy i przebywają pracownicy. Taka operacja kojarzy się nieodłącznie z niedogodnościami w postaci prac remontowych, związanych z kuciem ścian, kładzeniem okablowania, wymianą stolarki drzwiowej oraz instalacją wielu skomplikowanych i drogich urządzeń.


Nowoczesny system kontroli dostępu bez kłopotów zdj. 1

fot: Winkhaus Polska


Jeszcze bardziej złożonym zagadnieniem jest montaż kontroli dostępu w budynkach zabytkowych, objętych ochroną konserwatora zabytków. Często mieszczą się w nich hotele, muzea, szpitale, jednym słowem instytucje, w których na co dzień funkcjonują zarówno pracownicy jak i osoby z zewnątrz, a które trzeba w sposób szczególny chronić przed nieuprawnionym dostępem.


Firma Winkhaus Polska posiada w swojej ofercie rozwiązanie, pozwalające zabezpieczyć obiekty i poszczególne pomieszczenia w budynku przed nieautoryzowanym dostępem, a którego instalacja przebiega bez prowadzenia prac remontowych, ingerencji w strukturę budynku, czy nawet wymiany drzwi i zamków.


Mowa tu o elektronicznym systemie blueSmart, przeznaczonym do wszelkiego rodzaju obiektów, przede wszystkim biurowców i przedsiębiorstw, ale też szkół, szpitali, obiektów użyteczności publicznej, budynków zarówno nowoczesnych jak i historycznych.


Instalacja bez przygotowań

System blueSmart można zamontować na każdym etapie eksploatacji obiektu. Instalacja nie wymaga żadnych wcześniejszych zabiegów, nie ma znaczenia stan budynku ani jego przeznaczenie, liczba użytkowników i stopień skomplikowania praw dostępu.


Brak okablowania

Dzięki wykorzystaniu sieci wirtualnej system blueSmart nie wymaga okablowania i może być instalowany także w obiektach już wykończonych i użytkowanych. Rozwiązuje także wszelkie problemy z instalacją zabezpieczeń w drzwiach całoszklanych.


Nowoczesny system kontroli dostępu bez kłopotów zdj. 3

fot: Winkhaus Polska


Łatwy montaż

Wkładki elektroniczne wymiarami i kształtem nie różnią się od standardowych wkładek bębenkowych. Dzięki temu ich montaż w drzwiach jest bardzo prosty – polega na wymianie wkładki mechanicznej na jej odpowiednik elektroniczny.


Wysoki poziom bezpieczeństwa

System blueSmart łączy zalety bezpieczeństwa systemów mechanicznych z elastycznością zaawansowanej elektroniki – drzwi są w pełni zaryglowane, jak w tradycyjnym zamku, a nie tylko zablokowane przez elektrozaczep.


Nowoczesny system kontroli dostępu bez kłopotów zdj. 2

fot: Winkhaus Polska


System posiada zintegrowane moduły czasowe, rejestruje każdą operację lub zamiar operacji dokonany przez autoryzowany lub nieautoryzowany klucz, wraz z informacją o czasie i godzinie jej wykonania. Klucz zagubiony lub skradziony zostaje wyeliminowany przez administratora z systemu i staje się całkowicie bezużyteczny dla nieuprawnionego posiadacza.


Elastyczne, bezkosztowe zmiany uprawnień odpowiednio do zmian w organizacji

Elastyczność blueSmarta daje możliwość praktycznie nieograniczonego dopasowania systemu do zmieniającej się organizacji obiektów. Uprawnienia są zmieniane przez administratora systemu za pomocą kilku kliknięć.


Łatwa rozbudowa systemu

System pozwala na rozszerzenie o nowe wkładki i klucze w dowolnym momencie. Może składać się nawet ze 195 tysięcy komponentów. Jego mniejszy „brat”, system blueCompact, przeznaczony do małych firm, zbudowany z maksymalnie 25 wkładek i 99 kluczy, obsługiwany jest za pomocą aplikacji na smartfonie.


Możliwość instalacji w kilku lokalizacjach

Ten sam system może funkcjonować w więcej niż jednym budynku i różnych, nawet oddalonych od siebie lokalizacjach.


Możliwość instalacji w wybranych pomieszczeniach

Cenioną przez firmy zaletą systemu jest możliwość zainstalowania go tylko w wybranych drzwiach, zamykających pomieszczenia strategiczne z punktu widzenia firmy. To na przykład serwerownia lub pomieszczenie, w którym przechowywane są dane osobowe czy inne wrażliwe informacje.


Dyskretna stylistyka

Wkładki nie posiadają wystających elementów, są zlicowane ze skrzydłem drzwi i dopasowują się do drzwi w różnych stylach, zarówno nowoczesnych, jak i zabytkowych.


Oszczędność

Przy zastosowaniu wkładek elektronicznych korzystamy z nieograniczonej liczby kombinacji dostępu i użytkowników a w razie zagubienia lub kradzieży klucza nie ma potrzeby wymiany zamknięć w obiekcie, jedynym kosztem jest zakup nowego klucza.


Kompatybilność

System blueSmart jest kompatybilny z innymi systemami dostępu zarządzanymi online. Wówczas pod kontrolą można mieć nie tylko otwieranie drzwi, ale także system rejestracji czasu pracy, można sterować windą albo uruchomić maszynę produkcyjną lub biurową drukarkę. Przy użyciu klucza, użytkownik może otwierać szlabany, sterować oświetleniem czy uzbroić system alarmowy. Klucze mogą być dodatkowo wyposażone w transpondery pomagające skoordynować obsługiwane systemy.


Elementy systemu


blueSmart składa się z wyposażonych we własne zasilanie wkładek elektronicznych, kluczy oraz czytników aktualizujących, które pełnią rolę interfejsów między komponentami systemu a oprogramowaniem sterującym. Zespół komponentów dopełnia wprowadzona niedawno klamka elektroniczna. Wszystkie te elementy komunikują się między sobą bezprzewodowo, bez zasilania zewnętrznego i w sposób zaszyfrowany, z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.


Nowoczesny system kontroli dostępu bez kłopotów zdj. 4

fot: Winkhaus Polska


Wkładki zasilane są wewnętrznymi bateriami litowymi, a ich stan kontrolowany jest na bieżąco przez oprogramowanie, które sygnalizuje z odpowiednim wyprzedzeniem konieczność wymiany. Trwałość baterii gwarantowana jest nawet do 10 lat w przypadku wkładek zewnętrznych i do 5 lat w przypadku wkładek wewnętrznych, w zależności od częstotliwości użycia. W znormalizowanych warunkach atmosferycznych baterie zatem mogą „obsłużyć” nawet do 25 tysięcy cykli.


Istotnym elementem systemu jest klucz, będący nośnikiem informacji między pozostałymi komponentami. Na podstawie zapisanych w kluczu danych, wkładka pozwala, bądź nie, na obrót klucza i tym samym odryglowanie lub zaryglowanie zamka. Transmisja danych między kluczem a wkładką oparta jest na technologii RFID.


Każdy klucz przypisany jest do konkretnego użytkownika i może działać tylko w godzinach wyznaczonych przez administratora. Klucz po wyznaczonym czasie traci swoje uprawnienia. Przed kolejnym dniem pracy użytkownik aktualizuje klucz w czytniku i wtedy może otworzyć drzwi, do których ma przydzielony dostęp.


Sam klucz jest wykonany z solidnego tworzywa, estetyczny, dostępny w kilku kolorach. Nie zawiera części łatwych do uszkodzenia ani ostrych mogących przeciąć kieszeń czy torebkę. Jest odporny na wodę i działanie środków dezynfekujących, można go bez szkody nawet wyprać w pralce.


Najnowszy komponent systemu, elektroniczna klamka do drzwi wewnętrznych ETB-IM, również działa bezprzewodowo i może być zainstalowana wszędzie tam, gdzie uzasadnienie ma montaż drzwi na kartę zbliżeniową lub kod. Jest idealnym rozwiązaniem do drzwi w hotelach i biurach.


Czytnik służy komunikacji pomiędzy oprogramowaniem blueSmart a elementami systemu. Może być umieszczony na zewnątrz lub wewnątrz budynku. Pracownicy przy wejściu do obiektu, aktualizują w czytniku swoje klucze, pobierają przypisane im uprawnienia i przekazują do systemu informacje zapisane na ich własnych kluczach. Czytnik online jako jedyny element systemu wymaga okablowania, jednak w przypadku braku zasilania kontrola zostaje w pełni zachowana, bez konieczności instalacji urządzeń podtrzymujących napięcie.


Autor:

Magdalena Madej

Specjalistka ds. systemów zabezpieczeń – Winkhaus Polska

Zdjęcia

Nowoczesny system kontroli dostępu bez kłopotów zdj. 5
Nowoczesny system kontroli dostępu bez kłopotów zdj. 6
Nowoczesny system kontroli dostępu bez kłopotów zdj. 7
Nowoczesny system kontroli dostępu bez kłopotów zdj. 8

powrótUnikalne cechy INFO-INWEST

Przekonaj się, że rejestracja w INFOINWEST to wymierne korzyści dla Ciebie:

NASI PARTNERZY

budoskop.pl - portal budowlany         archiport.co.uk - portal o polskiej architekturze         pracownia eventow - spotkania dla braży budowlanej