Ze świata budownictwa

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając okna połaciowe?

23/11/2022

Planując budowę domu ze skośnym dachem warto przywiązać szczególną uwagę do rodzaju okien, które znajdą się na poddaszu. Czym się kierować podczas wyboru okien połaciowych? Przydatne wskazówki poznasz w poniższym artykule.


Wybieramy okna połaciowe - co warto mieć na uwadze?


Przed zakupem okien na poddasze swojego domu musisz przede wszystkim określić ich wielkość oraz sposób, w jaki będą się otwierać. Oprócz tych kwestii, ważna jest również funkcjonalność interesujących cię modeli okien. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poświęcić dłuższą chwilę na ich porównanie - pamiętaj, że będzie to element stały w twoich czterech kątach, dlatego też powinien on wyróżniać się wysoką jakością. Okna połaciowe, choć występują w wielu wariantach, mogą zostać również przygotowane na indywidualne zamówienie. Wybierając tą opcję zyskasz pewność, że będą one idealnie dopasowane do twoich potrzeb.


Na co warto zwrócić uwagę, wybierając okna połaciowe? zdj. 1


Kolejną z istotnych kwestii jest klasa energooszczędności okien. Ich producenci posiadają w swojej ofercie zarówno typowe modele, jak i te o znacznie lepszych parametrach, wynikających z zastosowania nawet kilkukomorowych pakietów szybowych, posiadających niski współczynnik przenikania ciepła. Niektóre z modeli dodatkowo posiadają w ramach przekładki termoizolacyjne bądź profile wypełnione pianką poliuretanową, co daje maksymalną gwarancję komfortu cieplnego. Jest to wyjątkowo ekonomiczne rozwiązanie - ze względu na mniejszą konieczność ogrzewania poddasza, możesz sporo zaoszczędzić.


Jeżeli w szczególności cenisz sobie ciszę i poczucie bezpieczeństwa, najlepszym wyborem będą dla ciebie okna o wzmocnionej konstrukcji. Chcąc uniknąć hałaśliwych odgłosów podczas silnych opadów lub gradu, wybierz model z oblachowaniem pokrytym folią tłumiącą uciążliwe odgłosy. Właściwe zabezpieczenie przed włamaniem zapewnią ci natomiast okna wyposażone w okucia utrudniające wyłamanie skrzydła, szyby posiadające wyższą klasę wytrzymałości na ich stłuczenie oraz klamki z blokadą bądź zamkiem.


Dodatkowym udogodnieniem mogą być dodatkowe funkcje, jakie posiadają między innymi okna połaciowe Velux. Należą do nich poruszający skrzydłem okiennym napęd elektryczny, moduł pogodowy, który automatycznie zamknie i zasłoni okno podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych, a także inteligentne sterowanie, pozwalające sterować każdym z okien oraz pozostałymi akcesoriami przy pomocy smartfona bądź panelu dotykowego. W niektórych przypadkach istnieje także możliwość sterowania oknami z dowolnego miejsca - wystarczy do tego jedynie połączenie z Internetem.


W jaki sposób rozmieścić okna połaciowe?


Sposób rozmieszczenia okien na poddaszu jest równie istotną kwestią, gdyż będzie on miał znaczący wpływ między innymi na natężenie światła czy też ilość powietrza, jakie będą dostawać się do danego pomieszczenia. Najlepiej umieścić okna od strony południowej - dzięki temu, za dnia będziesz mógł cieszyć się doskonałym naturalnym oświetleniem. Na niewielkim poddaszu najkorzystniejszym wyborem będzie centralne rozmieszczenie okien, co pozwoli na oświetlenie całej użytkowej powierzchni. Jeżeli zaś chodzi o kwestię dopływu świeżego powietrza z zewnątrz, miej na uwadze, czy wybrany przez ciebie model okna posiada klapę wentylacyjną. Umożliwia ona przepływ powietrza również wtedy, gdy okno pozostaje zamknięte.


Czym osłonić okna na poddaszu?


W przypadku okien połaciowych, osłona pełni głównie funkcję ochronną - zarówno przed warunkami atmosferycznymi, jak i włamaniem. Często wybieranym wariantem są rolety lub markizy zewnętrzne. Rolety zewnętrzne nie tylko skutecznie zaciemniają wnętrze, ale także zapewniają większe bezpieczeństwo. Ich konstrukcja sprawia, że odgłosy gradu czy deszczu zostają wyciszone, zaś dzięki poprawie izolacyjności termicznej, pomieszczenie wychładza się w nieco mniejszym stopniu. Mogą być sterowane ręcznie lub elektrycznie.


Markizy zewnętrzne to natomiast skuteczna ochrona przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Wśród nowoczesnych markiz znajdziesz również modele wyposażone w funkcjonalny czujnik nasłonecznienia, dzięki któremu w przypadku intensywnego promieniowania słonecznego, automatycznie się ona rozwinie. Instalując markizę wciąż można mieć widok na okolicę, chroniąc jednocześnie pomieszczenie przed uciążliwymi promieniami słońca i jego nadmiernym nagrzewaniem.


Jedną z bardziej tradycyjnych metod osłony okna połaciowego jest również wykorzystanie tradycyjnych rolet wewnętrznych. W zależności od zastosowanego w nich materiału, mogą całkowicie zahamować przedostawanie się światła słonecznego do pomieszczenia bądź wyłącznie ograniczyć przedostawanie się promieni słonecznych. Najprostsze rolety można zamontować samodzielnie - wystarczy jedynie podczepić je do skrzydła. Ciekawym i wygodnym rozwiązaniem są też rolety sterowane automatycznie, umożliwiające zasłanianie okna przy pomocy specjalnego pilota.


Alternatywę dla rolet stanowią równie popularne żaluzje montowane na wewnętrznej stronie okna. Żaluzje wykonane mogą być z różnorodnych materiałów, w tym z drewna, które oprócz swojej funkcjonalności podnoszą dodatkowo walory estetyczne pomieszczenia. Osłona tego rodzaju najlepiej sprawdzi się na poddaszu narażonym na intensywne nasłonecznienie - żaluzje skutecznie ograniczą przedostawanie się promieni słonecznych. W zależności od ich modelu, mogą także skierować je na wybrany obszar.

Zdjęcia

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając okna połaciowe? zdj. 2

powrótUnikalne cechy INFO-INWEST

Przekonaj się, że rejestracja w INFOINWEST to wymierne korzyści dla Ciebie:

PARTNER STRATEGICZNY

budoskop.pl - portal budowlany