Ze świata budownictwa

Okna dachowe - jakie mają zalety i czy warto je montować?

22/11/2022

Odpowiednie doświetlenie domu i możliwość skutecznej wentylacji wszystkich pomieszczeń to bardzo ważny element każdego projektu domu. Popularność domów ze spadzistym dachem sprawiła, że wielu producentów stworzyła szeroką ofertą okien dachowych, które pozwalają nam w łatwy sposób wpuścić nieco światła na nasze poddasze. Bogaty wybór tego typu rozwiązań pozwala z łatwością dopasować model okna do naszych potrzeb, a także do stylu, w jakim zaprojektowaliśmy i zaaranżowaliśmy nasz dom. Warto poznać zalety okien dachowych i dowiedzieć się, dlaczego warto je zamontować na naszym poddaszu?


Okna dachowe - odpowiednie doświetlenie domu


Decydując się na montaż okien dachowych, z pewnością zapewnimy sobie odpowiedni poziom doświetlenia. To niezwykle ważne zarówno ze względu na nasze samopoczucie oraz zdrowie, jak i z powodu oszczędności, które może przynieść nam naturalne światło. Montaż okien dachowych pozwoli w dużym stopniu doświetlić nasze poddasze, a dobry montażu kilku z nich umożliwi nam na równomierne oświetlenie każdego fragmentu naszych pokojów znajdujących się pod spadzistym dachem. Decydując się na okna dachowe, warto jednak pamiętać także o tym, że w sezonie letnim w przypadku dużego nasłonecznienia nasze pomieszczenia mogą się nadmiernie nagrzewać. Z tego powodu warto rozważyć zakup rolet zewnętrznych, dzięki czemu dobrze zabezpieczymy nasze poddasze.


Jaki rodzaj okna dachowego wybrać?


Producenci okien oferują wiele różnych rozwiązań, dzięki czemu z łatwością znajdziemy okna dachowe, które sprawdzą się w naszym domu. Niezwykle popularnym rodzajem okna, jest uchylno-klapowe, które jest wsparte specjalnymi siłownikami, co sprawia, że po otwarciu okno nie opada, więc jest bezpieczne dla nas i pozwala w łatwy sposób przewietrzyć cały nasz pokój.


Okna dachowe - jakie mają zalety i czy warto je montować? zdj. 1


Jeśli potrzebujemy w większym stopniu doświetlić nasze poddasze, to możemy zdecydować się na świetliki. Są to okna dachowe, których nie możemy otworzyć ze względu na ich budowę, ale skutecznie wpuszczają światło słoneczne do naszego domu.


Wybierając okna dachowe, możemy także zdecydować się na bardziej klasyczne rozwiązanie i wybrać modele otwierane na prawą lub lewą stronę. Taki rodzaj ma dodatkową zaletę, ponieważ zapewnia nam on wygodny dostęp do naszego dachu. Sprawdzają się w razie wyjątkowych sytuacji, kiedy będziemy musieli wyjść na zewnątrz, aby dokonać przeglądu naszego dachu, lub zająć się jakiegoś rodzaju naprawami.


Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest także okno obrotowe. Taki rodzaj wygodnie obrócimy o 180 stopni, co bardzo często przydaje się podczas mycia, które jest znacznie wygodniejsze niż w przypadku innych modeli. Okna obrotowe mają montowane klamki w dolnej części ramy, dlatego wiele osób docenia możliwość łatwego dostępu i ich wygodnego otwarcia.


Na co zwracać uwagę wybierając okno dachowe?


Okna dachowe mogą doświetlić nasze pomieszczenia, ale mają także wpływ na energooszczędność. Kiedy wybierzemy rodzaj, który chcielibyśmy zastosować na naszym poddaszu, warto także wziąć pod uwagę inne różnice pomiędzy modelami. Okna dachowe mogą być 2-szybowe, 3-szybowe lub 4-szybowe. Większa ilość zamontowanych szyb ma wpływ na cenę każdego modelu, ale także na straty ciepła lub nadmierne nagrzewanie naszych pomieszczeń. Z tego powodu w zależności od indywidualnych potrzeb warto się zastanowić, które z nich zapewnią nam odpowiedni stosunek energooszczędności do ceny ich montażu.


Kolejnym ważnym wyborem jest umiejscowienie klamki do otwierania. W zależności od tego, kto będzie korzystał z okien dachowych, to może być ona dolna lub górna. Można także wybrać modele z klamką u góry i na spodzie, ale wszystko także zależy od naszych wymagań dotyczących ich wyglądu. Wygodnym rozwiązaniem są okna dachowe elektryczne, którymi można sterować przy pomocy panelu sterującego lub aplikacji z poziomu naszego smartfona.


Podczas decyzji o zakupie warto wybierać wysokiej jakości modele od sprawdzonych producentów i u doświadczonych sprzedawców okna dachowe - renowa24.pl. W szerokiej ofercie okien dachowych znajdziecie możliwość wyboru materiału, z którego są wykonane. Bardzo popularnym rozwiązaniem są okna dachowe PCV/PVC, które są odporne na wilgoć, więc z pewnością są dobrym wyborem do łazienek. Wybierając modele drewniane, warto pamiętać o odpowiedniej impregnacji, jednakże ten rodzaj okien jest bardzo wytrzymały i zapewnia wysoką izolację cieplną oraz większość osób ceni sobie ich elegancki wygląd. Trzecie rozwiązanie to okna drewniano-poliuretanowe, które łączą w sobie atrakcyjny wygląd i możliwość montowania ich w pomieszczeniach o dużej wilgotności.


Czy warto montować okna dachowe?


Dobrze rozmieszczone okna dachowe dają nam dostęp do naturalnego światła, które ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie zarówno naszego organizmu, jak i to psychiczne. Ponadto wysokiej klasy modele są wyposażone w odpowiednią wentylację, dzięki czemu, nawet kiedy na zewnątrz panują warunki atmosferyczne uniemożliwiające ich otwarcie, to nasze poddasze ma dopływ świeżego powietrza. Co więcej, możliwość ich wygodnego otwarcia pozwala na wygodne i całkowite wywietrzenie pomieszczenia, co jest ważne dla naszego zdrowia, zwłaszcza kiedy dużą część dnia spędzamy w domu. Wybór wysokiej jakości okien dachowych pozwala nam oszczędzać energię poprzez odpowiednią izolację i brak dużych strat ciepła zimą. Równomiernie zamontowane okna na poddaszu sprawiają, że przez większość dnia nie musimy zapalać światła w znajdujących się tam pokojach, co przekłada się na dalsze oszczędności.

Zdjęcia

Okna dachowe - jakie mają zalety i czy warto je montować? zdj. 2

powrótUnikalne cechy INFO-INWEST

Przekonaj się, że rejestracja w INFOINWEST to wymierne korzyści dla Ciebie:

PARTNER STRATEGICZNY

budoskop.pl - portal budowlany