Ze świata budownictwa

Fachowy i doświadczony producent systemów otwartych i przeszklonych balkonów - BALCO

01/05/2013

www.balcopl.com


Na przestrzeni lat system budownictwa a co za tym idzie budowy balkonów uległ znaczącym przeobrażeniom.  Wraz z bogaceniem się społeczeństw ich wymagania co do mieszkań zaczęły rosnąć. Osiedla składające się z budynków wykonanych w technologii wielkiej płyty nie zapewniały  już odpowiedniego standardu życia, nie wyglądały interesująco. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe zaczęły się poważnie zastanawiać, co zrobić, by zatrzymać proces wyludniania się starszych osiedli, by te regiony mogły nadal prawidłowo funkcjonować i być atrakcyjne dla mieszkańców.

 

I tu z pomysłami i technologią przyszły firmy działające w obrębie konstrukcji dla budownictwa mieszkaniowego.

               

Sposobem na ożywienie fasady może być dobudowa bądź zabudowa balkonów. Dzisiejsza technika i technologia budowlana pozwalają na dobudowę balkonu praktycznie do każdego budynku. Wielkość i kształt balkonu są prawie dowolne. W tej dziedzinie wysoce wyspecjalizowała się skandynawska firma Balco. Opracowała ona swoje rozwiązania dla dobudowy balkonów, wraz z ich przeszkleniem, do budynków wznoszonych w technologii tradycyjnej (konstrukcja żelbetowa plus wypełnienie ścian cegłą lub podobnymi materiałami), jak i w technologii tzw. wielkiej płyty, w której wybudowano tysiące obiektów stojących nie tylko w Polsce, lecz także w wielu krajach Europy Zachodniej i Środkowo- Wschodniej. Możliwe jest także wydłużenie, czyli powiększenie balkonów istniejących.

 

 

Sposoby mocowania nowych balkonów są różne. Przy opracowywaniu konstrukcji dołączenia balkonu do budynku brane są pod uwagę: konstrukcja budynku, wielkość i wysięg (głębokość) balkonu oraz oczekiwania mieszkańców czy architektów.

 

Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki może okazać się, że balkon można dobudować na jeden z trzech sposobów:

— balkon wiszący (znaczne ograniczenia wielkościowe, zwłaszcza ograniczona głębokość)

— balkony wisząco-stojące z jedną lub dwiema podporami (słupami) w części frontowej

— balkony stojące z podporami w części frontowej oraz słupami stalowymi przy ścianie budynku

Dołączana płyta balkonowa ma konstrukcję żelbetowo-stalową — jest to obwiedniowa konstrukcja stalowa z mocnym betonem na zbrojeniu wewnątrz. Dzięki technologii opracowanej przez firmę Balco dostawianie balkonów do budynków odbywa się bardzo sprawnie i szybko. Duży wpływ na to ma dobre przygotowanie produktu na warsztacie, co ułatwia i znacznie skraca montaż na obiekcie, ku zadowoleniu mieszkańców. W tej technologii balkony można montować do budynków także zimą.

 

Jednak samo powiększenie, bądź też dobudowa, balkonu nie jest jeszcze rozwiązaniem optymalnym. Montowane balkony mogą być wyposażone w dodatkowe rozwiązania pozwalające zwiększyć znacząco komfort korzystania z samego balkonu, jak i całego mieszkania. Do rozwiązań tych zaliczyć można tzw. zabudowę balkonu elementami okiennymi przesuwno-składanymi, zadaszenia nad balkonami na ostatnich piętrach, odwodnienia balkonów, a także zacienienia — osłony przeciwsłoneczne wewnętrzne i zewnętrzne. Dopiero po zastosowaniu tych rozwiązań, użytkownik otrzymuje optymalne rozwiązanie.

 

 

Dzięki zamknięciu balkonu, płyta balkonowa jest chroniona przed warunkami atmosferycznymi. Utlenianie, wilgoć i poziom pH w betonie to czynniki sprawiające, że stalowe zbrojenie podłogi balkonowej ulega korozji. Proces ten zachodzi zarówno wcześniej, jak i szybciej w przypadku balkonów otwartych i niezabezpieczonych. Przeszklenie balkonu pozwala na ograniczenie dostępu wilgoci/wody. Zmniejszenie wilgotności sprawia, że balkon jest w stanie wyschnąć, co z kolei niemal całkowicie zatrzymuje proces korozji. Obniżenie poziomu wilgotności betonu rzędu 95% do 80% oznacza zmniejszenie szybkości korozji nawet o 90%! A ponieważ przeszklenia balkonowe firmy Balco montowane są również na zewnętrznej krawędzi modułu podłogowego, beton jest jeszcze skuteczniej zabezpieczony przed szkodliwym działaniem wilgoci.

 

Ograniczenie przed działaniem wilgoci to także kluczowy ruch w walce ze zniszczeniami powodowanymi przez działanie mrozu. Zainstalowanie przeszklenia balkonu może przedłużyć trwałość betonowej podłogi balkonu nawet o 50 lat w porównaniu z podłogą niezabezpieczoną, jak pokazano na wykresie i w tabeli. Dzięki temu, pomimo wyższych kosztów jednorazowej inwestycji, w dłuższym okresie rozwiązania te umożliwiają znaczne oszczędności na renowacji fasady.

 

Balkon:

Średnia wilgotność 

względna betonu

RH (%)

Faza inicjacji

(lata)

Faza propagacji

(lata)

 

Okres trwałości

(lata)

Niezabezpieczony >90 30 18 48
Zabezpieczony <80 30 68 98
Różnica >10 0 50 50

Tabela przedstawiająca wpływ przeszklenia na fazę propagacji podłogi balkonowej.

 

*Dane na podstawie raportu firmy Ramböll „Balco, tekniska studier av balkonginglasningar – Inverkan på karbonatisering och armeringskorrosion”

(Balco, badania techniczne przeszkleń balkonowych – wpływ na karbonatyzację i korozję zbrojenia) z dnia 30.08.2010 r.

 

Kolejną istotną zaletą zastosowania zabudowy balkonowej jest znaczne ograniczenie zużycia energii. Przeszklenie balkonowe pełni rolę bariery termicznej, ponieważ umożliwia powstanie kolumny powietrza pomiędzy przeszkleniem a fasadą budynku. Działanie takiej bariery porównywalne jest z efektem uzyskiwanym przy tradycyjnej dodatkowej izolacji cieplnej o grubości ok. 5 cm. Ponadto, napływające z zewnątrz powietrze zostaje ogrzane, zanim jeszcze przedostanie się do pomieszczenia.

 

Kiedy specjaliści z firmy Ramböll dokonali pomiarów w budynkach, gdzie przeszklenie obejmowało 2/3 powierzchni fasady, wyniki wykazały oszczędność energii rzędu niemal 20%. Ponadto, zastosowanie kompletnych systemów balkonowych zwiększa atrakcyjność nieruchomości, a w konsekwencji mieszkania łatwiej jest wynająć, bądź sprzedać. Rozwiązanie to przyczynia się do zwiększenia wartości rynkowej nieruchomości, co na dłuższą metę może oznaczać spory zysk z inwestycji. Pomijając aspekty typowo ekonomiczne – zabudowy balkonowe mają także szereg innych zalet. Mieszkańcy otrzymują dodatkowe pomieszczenie, w którym czas mogą spędzać zarówno latem, jak i zimą. Dzięki temu, że spędzają oni czas na swoich balkonach, osiedle jest pod ciągłym nadzorem – doświadczenie pokazuje, że jest to wystarczające do znacznego ograniczenia skali zjawiska wandalizmu. Zabudowanie balkonu może także istotnie wpłynąć na wyciszenie mieszkania. Ucho ludzkie odbiera spadek natężenia dźwięku o 10 dB jako zmniejszenie poziomu hałasu o połowę. Badanie firmy Ramböll oraz wcześniejsze pomiary wykazują, że dzięki zainstalowaniu zintegrowanego systemu przeszkleń Balco poziom hałasu w mieszkaniu może się obniżyć nawet o 20 dB.

 

 

Balco AB

 

02-972 Warszawa

ul. Sarmacka 9/39

 

tel./fax. (22) 4121222
tel. kom. 668637577

Zdjęcia

powrótUnikalne cechy INFO-INWEST

Przekonaj się, że rejestracja w INFOINWEST to wymierne korzyści dla Ciebie:

NASI PARTNERZY

budoskop.pl - portal budowlany         archiport.co.uk - portal o polskiej architekturze         pracownia eventow - spotkania dla braży budowlanej