Ze świata budownictwa

Czy opłaca się teraz brać kredyt hipoteczny?

19/09/2022

Sytuacja na rynku nieruchomości staje się coraz trudniejsza. Chętnych na zakup mieszkania jest coraz mniej, a i uzyskanie kredytu na ten cel nie należy do prostych zadań.


Co jednak, kiedy znalazłeś atrakcyjną ofertę - czy opłaca się teraz brać kredyt hipoteczny? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę decydując się na tak poważne zobowiązanie!


Czy opłaca się teraz brać kredyt hipoteczny? zdj. 1

fot: direct.money.pl


Czy brać kredyt przy wysokich stopach?


Stopy procentowe rosną w Polsce już od dłuższego czasu. Za nami już cała seria podwyżek, która sprawiła, że obecnie są one na najwyższym poziomie od kilkudziesięciu lat. Możliwe, że to nadal nie koniec i że przed nami kolejne podwyżki. Ekonomiści uważają, że nawet jeśli one nastąpią, to nie będą już tak znaczne. Nigdy nie można być jednak tego do końca pewnym. W końcu sytuacja gospodarcza bywa nieprzewidywalna, co pokazują chociażby ostatnie dane dotyczące inflacji.


Wysokie stopy procentowe odczuwalne są głównie przez osoby, które spłacają kredyty. Wzrost rat najbardziej bolesny okazał się dla kredytobiorców spłacających kredyt hipoteczny, zwłaszcza ten zaciągnięty niedawno. Co jednak w sytuacji, gdy dopiero co chcesz się ubiegać o tego rodzaju zobowiązanie? Czy opłaca się teraz brać kredyt hipoteczny? Niekoniecznie. Wysokie stopy procentowe nigdy nie są korzystne dla kredytobiorców. Nie do końca jednak wiadomo, kiedy zaczną spadać, a nie każdy może zwlekać w nieskończoność z zakupem mieszkania czy domu.


Czy brać kredyt hipoteczny w 2022?


Do końca 2022 roku pozostało już niewiele czasu. Nie ma co się zatem łudzić, że stopy procentowe spadną jeszcze w tym roku. Wręcz przeciwnie - mogą nawet wzrosnąć. Czy zatem brać kredyt hipoteczny w 2022 roku? To zależy. Jeśli nie masz innego wyjścia, to postaraj się chociaż o jak największy wkład własny i jak najmniejszy kredyt. Gdy jednak możesz jeszcze poczekać z decyzją, to warto się wstrzymać. Możliwe jednak, że poczekasz nawet rok. Najnowsze prognozy ekonomistów wskazują bowiem, że pierwszych obniżek stóp procentowych możemy spodziewać się dopiero w trzecim kwartale 2023 roku.


Czy opłaca się teraz brać kredyt hipoteczny?


Odpowiedź na to pytanie brzmi: niekoniecznie. I nie chodzi wyłącznie o stopy procentowe. Sytuacja ekonomiczna w naszym kraju staje się niepewna. Ceny podstawowych artykułów spożywczych i higienicznych rosną, bilety lotnicze także stają się coraz droższe, podobnie jak ceny paliwa. Czekają nas jeszcze przecież podwyżki cen energii. Wszystko to sprawia, że w naszej kieszeni będzie zostawiać o wiele mniej pieniędzy. Topniejące oszczędności i niepewność zatrudnienia, to z pewnością nie są dobre warunki dla zaciągania kredytu.


Czy stopy procentowe będą nadal rosnąć?


Czy możemy spodziewać się dalszego wzrostu stóp procentowych? Prezes NBP już kilkukrotnie podawał sprzeczne informacje na ten temat. Jedno jest pewne - nie powiedział, że stopy procentowe zaczną spadać. W planach możliwa jest jeszcze jedna lub dwie podwyżki. Nie powinny one jednak przekroczyć poziomu 0,5 pp. Czy jednak podwyżki stóp procentowych staną się faktem, dowiemy się już niedługo.


Czy opłaca się teraz brać kredyt hipoteczny? Odpowiedź na pytanie postawione w tytule wydaje się dość oczywista. Wystarczy przyjrzeć się sytuacji kredytobiorców. Aby im pomóc rząd wprowadził nawet specjalne wakacje kredytowe. To zatem nie wróży nic dobrego, a jedynie wskazuje na skalę problemu. Jeśli więc możesz wstrzymać się z decyzją o wyborze kredytu, to być może warto poczekać i to nawet minimum rok. Być może po tym okresie stopy procentowe zaczną powoli spadać.

Zdjęcia

Czy opłaca się teraz brać kredyt hipoteczny? zdj. 2

powrótUnikalne cechy INFO-INWEST

Przekonaj się, że rejestracja w INFOINWEST to wymierne korzyści dla Ciebie:

PARTNER STRATEGICZNY

budoskop.pl - portal budowlany