Ze świata budownictwa

Moris Polska oddał do użytku park kąpielowy w Wiśle

07/07/2021

Stołeczna spółka generalnego wykonawstwa Moris Polska zakończyła w Wiśle realizację inwestycji w formule „projektuj i buduj”. Polegała ona na rewitalizacji parku kąpielowego zbudowanego w 1932 roku i utrzymanego w stylistyce modernistycznej. Inwestorem była spółka samorządowa Baseny Wisła. Przed realizacją projektu w miejscu inwestycji znajdował się zdewastowany zespół basenów otwartych, wieża do skoków do wody, kort tenisowy, zabytkowa kawiarnia z roku 1934 i małe pawilony służące jako kasy, sklep i szatnia.


Ze względu na postępującą degradację obiektu został on zamknięty w roku 2011. Reprezentujący stronę inwestorską Jakub Stasiewicz, prezes spółki Baseny Wisła powiedział: - Chcieliśmy, żeby to miejsce stało się sercem Wisły - sportowym, kulturalnym i towarzyskim. Zrewitalizowany obiekt przewidziano dla 600 osób, przy czym obecnie w warunkach pandemii czasowo liczba ta zredukowana jest o połowę.


Moris Polska oddał do użytku park kąpielowy w Wiśle zdj. 1

fot: Moris Polska


- Cały proces projektowy odbywał się pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków - mówi Tomasz Chmiel, dyrektor ds. inwestycji Moris Polska. - Z powodu złego stanu technicznego nie udało się uratować jedynie przedwojennej wieży do skoków do wody nad basenem sportowym. Są jednak duże szanse na budowę nowej wieży do skoków o parametrach i lokalizacji zbliżonych do jej historycznej poprzedniczki. Przygotowaliśmy jej projekt budowlany autorstwa architekta Zenona Zapaśnika i mamy pozwolenie na jej budowę. Zbudowaliśmy fundament pod nową wieżę i gdy tylko samorząd Wisły znajdzie środki finansowe na jej budowę być może zleci jej wykonanie. Projekt nowej wieży - poza konserwatorem zabytków - był dodatkowo konsultowany z przedstawicielami Polskiego Związku Pływackiego - dodaje Tomasz Chmiel.


Obowiązkiem generalnego wykonawcy było przywrócenie parkowi kąpielowemu walorów funkcjonalnych, estetycznych i historycznych wraz z likwidacją elementów wtórnych lokowanych w tym obiekcie od lat 70. ubiegłego wieku. W ramach projektu Moris Polska zbudował dwa baseny - rekreacyjny z placem zabaw dla dzieci i sportowy z przegłębieniem 4,5 m dla przyszłej wieży do skoków do wody. Oba baseny są połączone drewnianym molo. Basenom - w tym ze sztuczną falą - towarzyszą zjeżdżalnie dla dzieci i dorosłych. Ponadto powstał budynek wielofunkcyjny, w którym będzie można organizować różnego rodzaju imprezy. Będzie mógł służyć jako kawiarnia, natomiast na dachu uruchomione będzie kino plenerowe dla około 200 osób. Oprócz tego powstał budynek administracyjny i oddzielna część rekreacyjna z boiskami do siatkówki plażowej.


Realizację inwestycji podsumowuje Wojciech Marasik, dyrektor ds. projektów Moris Polska: - W całym projekcie staraliśmy się jak najściślej oddać ducha modernizmu okresu międzywojennego i zostało to zatwierdzone przez służby konserwatorskie. Pieczołowicie dbaliśmy o zachowanie oryginalnej zieleni na terenie budowy, dlatego m.in. cztery piękne stare dęby przylegające do budynku wielofunkcyjnego były pod naszą szczególną opieką. Cały obiekt jest przez nas silnie nasycony technologiami z zakresu tzw. inteligentnego budownictwa, stąd oficjalna nazwa tego projektu funkcjonująca u strony zamawiającej to »Inteligentne Baseny - rewitalizacja parku kąpielowego w Wiśle«. Wdrożyliśmy więc elektroniczne rozwiązania zarówno ułatwiające zarządzanie obiektem i przepływem gości, jak też ich bezpieczeństwem. Jak we wszystkich obiektach pływackich budowanych przez naszą firmę szczególny nacisk położyliśmy na bezpieczeństwo dzieci. Ich wodny plac zabaw ma głębokość 22 cm, a jego dno stanowi specjalna wykładzina antypoślizgowa. Dzięki pompom ciepła gwarantujemy w basenach temperaturę wody 28°. Park kąpielowy bardzo atrakcyjnie prezentuje się także o zmierzchu. Zapewniliśmy mu profesjonalne różnokolorowe oświetlenie iluminacyjne, jakie stosuje się w obiektach koncertowych i innych placówkach kultury.

Zdjęcia

Moris Polska oddał do użytku park kąpielowy w Wiśle zdj. 2
Moris Polska oddał do użytku park kąpielowy w Wiśle zdj. 3
Moris Polska oddał do użytku park kąpielowy w Wiśle zdj. 4
Moris Polska oddał do użytku park kąpielowy w Wiśle zdj. 5
Moris Polska oddał do użytku park kąpielowy w Wiśle zdj. 6
Moris Polska oddał do użytku park kąpielowy w Wiśle zdj. 7
Moris Polska oddał do użytku park kąpielowy w Wiśle zdj. 8
Moris Polska oddał do użytku park kąpielowy w Wiśle zdj. 9

powrótUnikalne cechy INFO-INWEST

Przekonaj się, że rejestracja w INFOINWEST to wymierne korzyści dla Ciebie:

PARTNER STRATEGICZNY

budoskop.pl - portal budowlany