Ze świata budownictwa

W Krakowie powstaje hala sportowa z wielofunkcyjnym tarasem na dachu

26/10/2020

Kino plenerowe, warzywniak oraz biblioteczka na dachu hali sportowej to tylko niektóre pomysły uczniów szkoły podstawowej, które zostały uwzględnione w projekcie nowego obiektu. Na dachu hali powstanie wielofunkcyjny taras. Inwestycja jest realizowana przy Szkole Podstawowej nr 151 (ul. Lipińskiego) w Krakowie. Wyłoniono już wykonawcę i właśnie wmurowano kamień węgielny.


Ruszają prace związane z budową nowej hali sportowej w Krakowie. Będą z niej korzystać nie tylko uczniowie pobliskiej podstawówki, ale także mieszkańcy Ruczaju. Do ich dyspozycji będzie pełnowymiarowe boisko (20 x 40 m) do wszystkich dyscyplin, z możliwością podziału na trzy mniejsze. Przewidziano także ok. 150 miejsc dla kibiców. W obiekcie znajdą się także sale fitness, siłownia, ścianka wspinaczkowa. Natomiast na dachu hali powstanie wielofunkcyjny taras ze strefą wypoczynku dla uczniów.


W Krakowie powstaje hala sportowa z wielofunkcyjnym tarasem na dachu zdj. 1

fot: Autorska Pracownia Projektowa Manecki


Twórcą projektu jest Autorska Pracownia Projektowa Manecki. Aby hala jak najlepiej służyła uczniom, Pracownia zorganizowała konkurs, w ramach którego uczniowie klas przygotowali prace dotyczącego tego, co powinno się znaleźć na dachu obiektu. Kilka prac wyróżniono, ale zapewne największą nagrodą jest dla nich realizacja ich pomysłów. Na dachu hali powstanie kino plenerowe, warzywniak oraz biblioteczka. – W ramach projektu zostanie też zrewitalizowany teren wokół szkoły, czyli bieżnia i boisko. Powstaną także parking, plac zabaw i siłownia na powietrzu – mówi Justyna Sikorska-Grzyb, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 151 w Krakowie.


– Dziś szkoła dysponuje jedynie salą do koszykówki o wymiarach 15 x 25 metrów oraz mniejszą, na której zajęcia mają klasy od pierwszej do trzeciej. Dlatego budowa większego obiektu jest tak ważna i pilna – przekonuje Zbigniew Biłka, nauczyciel WF w szkole Podstawowej nr 151.


Mateusz Manecki, autor projektu, przyznaje, że uwzględnienie pomysłów dzieci było w tym projekcie bardzo ważne. – Obiekt jest tak pomyślany, aby służył uczniom, ale także mógł być wynajmowany na cele komercyjne i w ten sposób mógł zarabiać na siebie. W tym właśnie celu obiekt może działać poza godzinami otwarcia szkoły, ponieważ ma osobne wejście dla gości – tłumaczy Mateusz Manecki. Budowa hali potrwa około 3 lata.


– Gmina Miejska Kraków od lat konsekwentnie rozbudowuje i unowocześnia sportową infrastrukturę przyszkolną. Cieszę się, że dzięki temu kolejna szkoła zyska komfortowe warunki do rozwijania sportowych pasji swoich podopiecznych. Tym bardziej, że jest to placówka, do której uczęszcza blisko 800 uczniów – podkreśla Krzysztof Kowal, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.


Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, nadzorujący inwestycję z ramienia Gminy Miejskiej Kraków, wyłonił już wykonawcę i uroczyście wmurowano kamień węgielny.


ZESPÓŁ PROJEKTOWY:


Generalny Projektant:

dr inż. arch. Mateusz Manecki


Projektant Architektury:

mgr inż. arch. Weronika Krauze


Współpraca projektowa:

mgr inż. arch. Magdalena Ślebioda

Inż. arch. Irena Sojka


Współpraca branżowa:

dr inż. Jarosław Zdeb

mgr inż. Damian Wójcik

mgr inż. Sławomir Gubała

mgr inż. Stanisław Mazur

Zdjęcia

W Krakowie powstaje hala sportowa z wielofunkcyjnym tarasem na dachu zdj. 2
W Krakowie powstaje hala sportowa z wielofunkcyjnym tarasem na dachu zdj. 3
W Krakowie powstaje hala sportowa z wielofunkcyjnym tarasem na dachu zdj. 4
W Krakowie powstaje hala sportowa z wielofunkcyjnym tarasem na dachu zdj. 5

powrótUnikalne cechy INFO-INWEST

Przekonaj się, że rejestracja w INFOINWEST to wymierne korzyści dla Ciebie:

NASI PARTNERZY

budoskop.pl - portal budowlany         archiport.co.uk - portal o polskiej architekturze         pracownia eventow - spotkania dla braży budowlanej