Ze świata budownictwa

Wolska Kamienica, czyli tradycja w nowoczesnym wydaniu

15/10/2019

Warszawska Wola to dzielnica pełna kontrastów. Z jednej strony szklano-betonowe biurowce, które co rano gromadzą w kolejkach do windy setki osób oraz nowoczesne kompleksy bloków i osiedli… Jeśli ktoś jednak twierdzi, że to wszystko, co może nam zaoferować Wola, grubo się myli. Pomiędzy osiedlami i biurowcami kryją się magiczne, postindustrialne miejsca „nieskażone” gwarem i pędem miasta. W takiej lokalizacji odnajdujemy Wolską Kamienicę – wyjątkową inwestycję Kompanii Domowej, inspirowaną duchem dawnej Warszawy.


Na Woli harmonijnie przeplatają się wszystkie funkcje miejskie. Dzięki rozbudowanej infrastrukturze oraz doskonałej komunikacji z centrum miasta, dzielnica przyciąga, jak magnes, kolejnych mieszkańców, którzy bardzo szybko przekonują się o uroku tego miejsca. Jednym z przykładów wyjątkowej wolskiej lokalizacji jest ulica Brylowska - położona w zielonej i zacisznej części dzielnicy, nieopodal budynków zabytkowej gazowni, w otoczeniu miejsc naznaczonych historią. Ta część Woli „ukrywa się” przed gwarem prężnego centrum biznesowego skupionego wokół Ronda Daszyńskiego. – Widzieliśmy duży potencjał tego miejsca, które w tamtym momencie było naturalnie piękne, ale jednocześnie bardzo zaniedbane. Chcieliśmy to zmienić i mieliśmy na to pomysł – mówi Bogdan Żołnierzak - Współwłaściciel i Prezes Zarządu Kompanii Domowej.


Wolska Kamienica, czyli tradycja w nowoczesnym wydaniu zdj. 1

fot: Kompania Domowa


Miejsce piękne, lecz zaniedbane


Stara XIX wieczna gazownia zwana „Wolskim Koloseum”, bujna zieleń skweru Alojzego Pawełka i przedwojenne kamienice w połączeniu z zaciszną ulicą Brylowską stworzyły specyficzny klimat, niemal przenoszący przypadkowego przechodnia w poprzednią epokę. – Jak tylko zobaczyliśmy to miejsce wiedzieliśmy, że musi tu powstać coś wyjątkowego – budynek, który wkomponuje się w otoczenie jednocześnie nadając mu nowy blask. Projekt musiał więc łączyć wszystkie elementy: historię dzielnicy, styl zabudowy, zabytkowe otoczenie, a z drugiej strony funkcjonalność i wygodę oczekiwaną przez dzisiejszego, wymagającego Klienta… Z takiej mieszanki różnych oczekiwań wyłonił się projekt Wolskiej Kamienicy – mówi Bogdan Żołnierzak.


Sojusz nowoczesności i historii


Inspirując się przedwojennymi kamienicami, Kompania Domowa wykonała wyjątkowy projekt, będący hołdem dla dawnej Warszawy, powstały z nieoczywistego połączenia nowoczesnej funkcjonalności z przedwojennym stylem i elegancją. Wolska Kamienica już w nazwie nawiązuje do zabudowań i historii warszawskiej Woli. Sąsiedztwo Wolskiego Koloseum, przynoszącego skojarzenie ze słynną rzymską budowlą, także zobowiązuje do dbałości o dobór materiałów w duchu włoskiej elegancji. Kamień, stal i drewno zostały wykorzystane w Wolskiej Kamienicy w znacznie większym stopniu niż obecnie spotyka się w typowym budownictwie mieszkaniowym. – Stalowe elementy bram i balustrad o specjalnie zaprojektowanych wzorach z wyeksponowanym logo inwestycji, mosiężne poręcze i uchwyty, okładziny z kamienia – bazaltu i marmuru, solidna, drewniana stolarka oraz wysokie na dwie kondygnacje wejście od budynku z bazaltowym portalem i efektownym żyrandolem wewnątrz miały za zadanie, oprócz nawiązywania do stylu kamienic, nadać budynkowi element wyjątkowości, którego jej przyszły mieszkaniec miał oczekiwać – mówi Bogdan Żołnierzak.


Błysk w oku


Kto zamieszkuje Wolską Kamienicę? To miejsce, które spełnia wymogi menadżera i studenta, singla, rodziny z dziećmi, a także seniora, dzięki bardzo dobrej komunikacji, sąsiedztwie parku i wykończeniu na wysokim poziomie. – Szukaliśmy osób, które podzielą z nami fascynację spójnym z otoczeniem i historią miejsca, projektem inwestycji oraz niebanalnym wystrojem. Wśród tak szerokiej i różnorodnej grupy potencjalnych nabywców szukaliśmy wspólnego mianownika w postaci osób o większej wrażliwości na piękno oraz umiejętności dostrzegania i doceniania szczegółów. To właśnie szczegóły dotyczące wykończenia, wystroju oraz użyte materiały sprawiały, że Wolska Kamienica jest wyjątkowa. Krótko mówiąc, czekaliśmy na Klientów, u których pojawi się „błysk w oku”, którzy zauroczą się naszą wizją Wolskiej Kamienicy. Jak ktoś taki się pojawił to decyzje zapadały już bardzo szybko – mówi Mariusz Sawoniewski – Współwłaściciel i Wiceprezes Zarządu Kompanii Domowej.


Niełatwe początki


Wolska Kamienica zachwyca i zapełnia się lokatorami (wszystkie mieszkania zostały sprzedane już w trakcie budowy). Początki związane z powstaniem inwestycji nie były jednak łatwe. – Działkę nabyliśmy w maju 2015 roku, a budynek został przekazany do użytkowania w marcu 2019. Jak widać przygotowania zajęły około czterech lat, a włączając starania poprzedniego właściciela w przygotowanie projektu, trwało to w sumie około 6-7 lat, co pokazuje jak wiele czasu i wysiłku trzeba było włożyć w przygotowanie inwestycji, która niewątpliwie stała się wizytówką ulicy Brylowskiej – podsumowuje Bogdan Żołnierzak. – Gdy już mogliśmy rozpocząć budowę to trafiliśmy na okres zawirowań na rynku budowlanym z gwałtownym wzrostem cen materiałów usług podwykonawców co utrudniało nam proces realizacji i podniosło koszty inwestycji – dodaje. – Mimo tych trudności udało nam się dokończyć projekt w terminie i w obiecanym standardzie.


Realizacja wizji


Wolska Kamienica jest sztandarowym projektem Kompanii Domowej. – Jako młoda firma, o świeżym spojrzeniu chcemy zaproponować naszym Klientom nową wartość, choć zdajemy sobie sprawę, że nie każdy to zauważa i docenia. Mamy na rynku dużo ustandaryzowanych projektów, o bardzo podobnych cechach, które konkurują ze sobą przede wszystkim ceną. Te projekty są ważne, bo zaspokajają potrzeby mieszkaniowe Polaków, często są opcją na pierwsze własne mieszkanie. My, w Kompanii Domowej mamy ambicję, aby łączyć zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych z odpowiednią jakością i walorami estetycznymi. Cena jest ważna, ale nie jest to najważniejsze kryterium wyboru dla naszych Klientów – podkreśla Bogdan Żołnierzak.


Firma działa w mniejszej skali niż główni gracze na rynku, dlatego właściciele są w stanie osobiście kontrolować jakość projektów od momentu wyboru lokalizacji aż do oddania inwestycji do użytkowania i przejęcia zarządzania przez wspólnotę mieszkaniową.


– Misją Kompanii Domowej jest dostarczanie mieszkań w bardzo dobrych lokalizacjach przy zachowaniu solidnych parametrów funkcjonalnych i estetycznych. Te trzy cechy w dużej mierze decydują o atrakcyjności mieszkania na rynku wtórnym, a tym samym o jego wartości w krótkim i długim terminie. Takie mieszkania zawsze będą poszukiwane, a to bezpośrednio przekłada się na ich cenę oraz krótszy czas oczekiwania na nabywcę, czy też najemcę – podsumowuje Mariusz Sawoniewski.

Zdjęcia

Wolska Kamienica, czyli tradycja w nowoczesnym wydaniu zdj. 2
Wolska Kamienica, czyli tradycja w nowoczesnym wydaniu zdj. 3
Wolska Kamienica, czyli tradycja w nowoczesnym wydaniu zdj. 4
Wolska Kamienica, czyli tradycja w nowoczesnym wydaniu zdj. 5

powrótUnikalne cechy INFO-INWEST

Przekonaj się, że rejestracja w INFOINWEST to wymierne korzyści dla Ciebie:

NASI PARTNERZY

budoskop.pl - portal budowlany         archiport.co.uk - portal o polskiej architekturze         pracownia eventow - spotkania dla braży budowlanej