Ze świata budownictwa

Podsumowanie konferencji - Dach Elewacje i Fasady 2017

21/11/2017

Warsztat Profesjonalisty w teorii i praktyce. Podsumowanie konferencji -  Dach Elewacje i Fasady 2017 wyzwaniem architekta, projektanta, inwestora, wykonawcy. Doświadczeni prelegenci, ważne tematy i aktywni słuchacze.

Na przestrzeni kilku miesięcy 2017 roku wydawnictwo Info-Inwest zrealizowało cykl konferencji pt. ‘Dach, Fasady i Elewacje’ – wyzwaniem architekta, inwestora, wykonawcy. Tegoroczne spotkania odbyły się w Białystoku, Krakowie, Gdańsku, Warszawie i Rzeszowie. Dachy , elewacje i fasady to istotne elementy budownictwa, najbardziej wyeksponowane, decydujące o charakterze i wyglądzie, ale również o funkcjonalności i energooszczędności budynków. Podczas wydarzeń gościliśmy ekspertów, którzy na konkretnych przypadkach analizowali błędy popełnione na różnych etapach realizacji projektów, oraz rozwiązania dla omówionych potknięć. Cały cykl spotkań ‘Dach, Fasady i Elewacje’ był objęty patronatem merytorycznym przez Stowarzyszenie Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad DAFA oraz Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej. Eksperci z tych organizacji przedstawili nam wytyczne do projektowania i wykonania lekkich metalowych obudów ścian i dachów, przykłady z budowy błędów projektowych i wykonawczych zachowania szczelności powłok zewnętrznych budynków, a także możliwości naturalnego i energooszczędnego doświetlania dużych obiektów.

W programie nie mogło zabraknąć informacji o rozwiązaniach materiałowych. Rzeczowe wykłady na temat właściwości i parametrów technicznych pap w zależności od ich zastosowania wygłosił reprezentant firmy Izobud – polski producent materiałów hydroizolacyjnych. Prelegenci kładli duży nacisk na energooszczędność, jakość i estetykę prezentowanych produktów. Podczas wszystkich spotkań towarzyszyły nam rozwiązania firm: Aluron – multisystemowego producenta i dostawcy rozwiązań aluminiowych dla każdego segmentu rynku stolarki okiennej i Saint- Gobain SWISSPACER – producenta ciepłych ramek dystansowych do szyb zespolonych. Zagadnieniom termoizolacji w formie płyt warstwowych Quad Core Kingspan oraz wyrobów z pianki poliuretanowej PUR i PIR firmy Recticel Izolacje, szczegółowo przyjrzeliśmy się podczas konferencji w Rzeszowie. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również tematyka bezpiecznych i energooszczędnych systemów doświetlenia poprzez okna dachowe.

Podczas spotkania w Krakowie o inspirujących i nowoczesnych rozwiązaniach stosowanych w architekturze opowiedział przedstawiciel firmy Fakro. W dobie kurczącej się w przestrzeni miejskiej przestrzeni biologicznie czynnej na spotkaniach nie mogliśmy pominąć kwestii odpowiedzialnego projektowania dachów zielonych i użytkowych. O membranach EPDM i specjalistycznych systemach stosowanych przy wykonywaniu tego typu pokryć dachowych opowiedzieli prelegenci z firm zajmujących się tą dziedziną. W Białymstoku i Krakowie wykład wygłosiła firma Nordic Waterproofing, w Gdańsku- CARLISLE® CM, a w Rzeszowie- Nophadrain Polska. Podczas warszawskiej i rzeszowskiej edycji ekspert z firmy Protektorwerk Florenz Maisch przybliżył nam temat profili dla fasad i ochrony elewacji. Produkowane przez firmę profile budowlane mają szerokie zastosowanie zarówno podczas obróbek tynkarskich, jak i precyzyjnego rozgraniczania płyt elewacyjnych. W Gdańsku reprezentacja firmy Axalta opowiedziała o fuzji kolorów i trwałości nowej kolekcji farb architektonicznych ICONICA. Inspirująca seria farb proszkowych, odpornych na światło UV i działanie warunków atmosferycznych, została podzielona na 4 grupy tematyczne: Eden Garden, Energy Manifesto, Arty Fusion i Techno Precious. W Warszawie firma Croswood pokazała możliwości wykorzystania desek kompozytowych Resysta składających się m.in. z łuski ryżowej, oleju mineralnego i soli. Firma oferuje szeroką gamę kolorystyczną systemów elewacyjnych, systemów tarasowych, a także elementów wyposażenia ogrodów. Nieodłącznym elementem całego cyklu spotkań były prelekcje dystrybutora programu Archicad – firmy WSC Szymanik. Przedstawiciele w sposób łatwy i przystępny zaprezentowali możliwości programu, ułatwiające szybkie i sprawne projektowanie nowoczesnych budynków w technologii BIM.

Konferencję w Warszawie patronatem honorowym objął Ośrodek Wdrożeń Ekonomiczno-Organizacyjnych Budownictwa PROMOCJA – Sekocenbud, natomiast spotkanie w Rzeszowie rzeszowski oddział Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.

" Doświadczeni prelegenci, ważne tematy i aktywni słuchacze. Zintegrowanie branży budowlanej jest zawsze wyzwaniem, ale dzięki Państwa zaangażowaniu udało nam się to zrobić w sposób wyjątkowy ".

Dziękujemy wszystkim uczestnikom Patronom, Partnerom i Słuchaczom za udział w konferencjach i zapraszamy serdecznie w kolejnym sezonie.

Zdjęcia

powrótUnikalne cechy INFO-INWEST

Przekonaj się, że rejestracja w INFOINWEST to wymierne korzyści dla Ciebie:

NASI PARTNERZY

budoskop.pl - portal budowlany         archiport.co.uk - portal o polskiej architekturze         pracownia eventow - spotkania dla braży budowlanej